8 مورد از اصول طراحی و دکوراسیون کلینیک پزشکی

در زیبایی مبلمان های سلطنتی شکی نیست اما باید توجه کرد که نشستن بر روی آن ها برای فردی که خود بیمار است و درد دارد کمی سخت می باشد. در صورتی که شما به راحتی می توانید از رنگ های مختلفی برای زیباسازی محیط مطب خود استفاده کنید به طور مثال رنگ های شادی مانند نارنجی قرمز سبز یا زرد توانند در ترکیب با رنگ های خنثی مانند طوسی استفاده شدند البته متریال هایی تهیه شده است که کار را پیش از از اجرا برای شما آسان کرده مانند دیوارپوشهای استو شیت که خود دارای ترکیب رنگهای مناسبی بوده و با روکش های سنگی موجود می توانید نمایی لوکس را در عین حال که محیط رنگ پذیر باشد در اختیار داشته باشیم. در بحث تخصصی طراحی فضاهای پزشکی یکی از بیشترین تقاضا ها مربوط به طراحی داخلی مطب دندانپزشکی است که با پیشرفت امکانات روز به روز خدمات ارائه شده در این بخش متنوع تر شده و متعاقب آن تعداد مراجعه کنندگان نیز فزونی میابد طراحی مطب دندانپزشکی به واسطه حضور دستگاه های مخصوص مثل یونیت های دندانپزشکی، اتاق عکسبرداری و جراحی و..

طراحی داخلی مطب

زیرا طبق تحقیقات علمی که توسط محققان انجام شده است، رنگ های جیغ و تیره ذهن افراد را مشوش و نا آرام می سازد. زیرا فضای شلوغ و مغتشش بیمار را آشفته و او را نا آرام می سازد. او در اتاق انتظار مطب خود از رنگ نارنجی، صندلیهای خوشرنگ، تابلوهای روشن و شومینهای زیبا استفاده کرده است. به طور خلاصه می توان گفت که فضای روشن و ساده ی این مطب مامایی تجربه ای متفاوت و دلنشینی را برای مادرانی که در انتظار فرزند خود هستند ایجاد کرده است. یونیت دندانپزشکی محلی است که بیمار به محض حضور برروی آن، دچار استرس و اضطراب فراوانی میشود. مطالعات نشان می دهد که افراد زیادی به دلیل ترس و اضطراب از مراجعه به دندانپزشک اجتناب می کنند. 5. وجود تزئینات بر روی دیوارها هم میتواند یک راهحل مفید هم برای زیباتر شدن فضا و هم برای کاهش اضطراب بیماران باشد. هم به دلیل راحتی در استفاده و هم به خاطر ظاهر رسمی و در عین حال شیکی که دارد، این مدلها بیشتر مورد استقبال وارد شدهاند.

دکوراسیون داخلی مطب زیبایی

اما در سالن انتظار و اتاق کار برای بزرگسالان بایستی از رنگ هایی مانند سفید، طوسی، آبی، سبز و غیره استفاده نمود. مطالب گفته شده نظر کارشناسی رنگ ها و ارتباط دیدن این رنگ ها با روحیات و خلق و خوی بیمار و مراجعه کننده می باشد، بنابر این رنگ هایی که در بالا ذکر کردیم، کاملا ممنوع نیست و هر شخص می تواند در دکوراسیون داخلی از ان ها بهره ببرد و یا استفاده نکند. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم می توان در تهویه فضا از پنجره های بزرگ و یک پارچه استفاده کرد. برای یک مطب ۴۰ الی ۵۰ متری شما نمیتوانید مبلمان هایی با ابعاد خیلی بزرگ استفاده کنید و بالعکس در مطلبی که بالای ۱۰۰ و ۲۰۰ دارد نمیتوانید مبلمان های خیلی کوچک و یا نا متناسب با اسکیل کلی محیط خود استفاده کنید.

بنابراین جایگاه مبلمان ما و گذر تاسیسات و مسیر آن اهمیت بسیاری در جایگشت و طراحی داخلی محیط یک دندانپزشکی ساده دارد ولی تصور کنید میخواهیم این محیط را به طور فوق العاده زیبایی تحلیل پزشک دهیم بنابراین اگر از ابتدا درگیر ساخت یک پروژه هستیم باید و حتما به مسیر تاسیسات در مطب پزشکی توجه ویژه نشان دهیم. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که وجود عناصر طبیعی مانند گل و گیاه در فضای کلینیک، به سلامت روح و ذهن کمک می کند. رعایت نکاتی که در مقاله ی طراحی داخلی مطب روانشناسی گفتیم، می تواند برای ایجاد یک محیط مطلوب برای بیمار بسیار مثمر ثمر باشد، اما صرف این نکات به تنهایی نمی تواند شما را به آن چه که مد نظر دارید، برساند، در این رابطه کمک گرفتن از متخصصین در زمینه ی دکوراسیون می تواند بسیار مثمرثمر باشد که برای رسیدن به این خواسته از گروه معماری بام که بهترین گروه در ارتباط با طراحی داخلی مطب روانشناسی می باشد، نام می برییم.

طراحی داخلی کلینیک درمانی

وظیفه ما معمارها این هست که این نیازها را به خوبی شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآییم.یکی از چالش های ما در زمان طراحی داخلی مطب همین شناخت اولیه از نیازهای پزشکی است که این طراحی را به ما سپرده است بگذارید با یک مثال این موضوع را برای شما روشن تر کنم فرض کنید یک مطب دندانپزشکی را قرار است طراحی کنیم. نوید معمولاً تمامی آنچه که هنر دکوراسیون داخلی هست را در این بخش طراح شما خرج خواهد کرد. چرا که انتظار به قدر کافی برای بیماران و همراهان آنها سخت هست! یکی از محیط هایی که ما در الو معمار بسیار طراحی کردهایم مطب این بزرگواران است در واقع به علت تعدد کار و پیشه و تخصص پزشکان طراحی مطب، خود به چندین دسته تقسیم می شود به طور مثال طراحی داخلی مطب دندانپزشکی یا طراحی داخلی مطب و الی غیر… یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی داخلی مطب تقسیم بندی درست فضا است شما هر متراژ کاری که در اختیار داشته باشید اهمیت زیادی ندارد با پارتیشن بندی و تقسیم درست فضا به راحتی می توانید یک محیط کار آمد و اداره کاربری درست و وابسته به آن چیزی که در منطقه شما اجرا می شود را در اختیار داشته باشید.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا در مقاله ای که در مورد طراحی داخلی مطب هست ما به بررسی مسئله تجهیزات در مطب نیز می پردازیم در واقع اصل طراحی داخلی را هم این تجهیزات مشخص می کند، شما عزیزان اگر می خواهید که یه طراحی داخلی مطب عالی را در اختیار داشته باشید حتماً و باید به تجهیزات استفاده شده در مطب خود توجه کنید تجهیزات در اختیار شما، نشان دهنده نوع کاربری مطب، نشاندهنده متراژ مناسب آن و همین طور نشان دهنده نوع طراحی داخلی مناسب این محیط است. در واقع مهمترین عامل برای بهتر نشان داده شدن طراحی شما همان بحث نورپردازی است اینکه هر دیوار توجه به طراحی و متریال های شما چطور نمایش داده شود به وسیله متریال نورپردازی قابلیت کار شکل میگیرد در برخی مطب ها صورت کار به شکلی است که شما نیاز به یک نور یکدست وپخش شده در محیط اداری داشته و برای کار شاخص سازی به شدت بیشتری نیاز است بنابراین هیچگاه نمیتوان در مورد نورپردازی فضای مناسب به یک سبک نورپردازی اکتفا کرد.

بنابراین در طراحی دکوراسیون مطب و کلینیک گاهی لازم است فضا را به قسمت های مختلف تقسیم کرد. بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی مطب در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی باید علاوه بر مدرن بودن به گونه ای باشد که باعث القای احساس آرامش و امنیت در بیماران شود. 8. انواع گواهینامهها و افتخاراتی که پزشک مربوطه کسب کرده است هم میتواند به صورت یک رزومه تصویری بر روی دیوار نصب گردد. بیماران این مطب میتوانند به جای فکر کردن به استرس و درد خود، در ساعاتی که در اتاق انتظار حضور دارند، از اینترنت استفاده کنند و به انواع بازیهای مورد علاقه کامپیوتری خود مشغول شوند. تلاش کنید از وسایلی که کودکان به آن علاقه دارند در مطب استفاده کنید. مطب های پزشکی را نباید در نواحی پر سر و صدا راه اندازی کرد. اگر به فکر طراحی کلینیک یا بازسازی مطب دندانپزشکی هستید باید به یکسری اصول و ضوابط طراحی مطب پزشکان آشنا باشید تا به یک کانسپت کلینیک دندانپزشکی برسید و از طریق آن طرح کلینیک دندانپزشکی را اجرایی کنید.

افراد مراجعه کننده با هدف های متفاوتی وارد این مراکز شده و طبعا به بخش های متفاوتی نیز ارجاع داده خواهد شد. شما باید در درجه اول به این نکته توجه کنید که به چه رنگهایی علاقهمند هستید؟ برخی از فضاها هم دشواریها و نیازمندیهای خاصی دارند که میباید مورد توجه قرار بگیرند. مطب روانشناسی مکانی است که بیماران با شرایط روحی خاصی و در اغلب موارد به خواست خودشان وارد آن میشوند. استفاده از انواع گلدانها و یا اکواریم به همراه ماهیهای جذاب و رنگارنگ هم یکی از زیباترین و خلاقانهترین اقداماتی است که برای رسیدن به یک طراحی داخلی مطب پزشک بدون نقص میتوانید انجام بدهید. و بعد از آن مواردی مانند سبک دکوراسیون، رنگهای مورد استفاده و نحوه تزئین دیوارها و استفاده از انواع اکسسوریها مطرح میشود. به گونه ایی که بیماران محو تماشای آن سقف شوند و به آن خیره بمانند و گذر زمان را احساس نکنند.

دکوراسیون داخلی مطب روانشناسی

7. میز پذیرش و یا کانتر باید در محلی قرار بگیرد که افراد بلافاصله پس از ورود آن را ببینند. حتما چند بطری ضد عفونی کننده در دسترس بیماران قرار دهید تا قادر باشند دست های خود را با آن ها تمیز کنند. در این سالن انتظار، یک تلویزیون هوشمند قرار دهید و محتوای مرتبط با موضوع زیبایی را به نمایش بگذارید. بروشور محصولات و مطالب مربوط به انواع درمان زیبایی باید در دسترس بیماران قرار داشته باشد. اگر در نگهداری گل و گیاه استعداد ندارید، میتوانید از انواع سختجان آن استفاده کنید که به مراقبت کمتری نیاز دارند.

طراحی داخلی مطب رادیولوژی

این دندانپزشک در ابتکاری جالب، مطب خود را به گونهای طراحی کرده است که بیماران نه تنها ترس و نگرانی ناشی از کشیدن یا پر کردن دندان خود را فراموش میکنند، بلکه کاملاً سرگرم میشوند. استفاده از استیکرهای جذاب شخصیت های کارتونی ، راهکاری است که بسیاری از طراحان و متخصصان طراحی در حوزه ی کلینیک های درمانی از آن استفاده می کنند. همچنین برای تامین نور محیط در قسمت پذیرش پیشنهاد استفاده از سقف کشسان ترنسپرنت (نیمه شفاف) داده شد تا نوری یکدست و بدون سایه، بدون آزار دادن چشم فضای داخلی مطب را روشن کند.

نکته سوم در نظر گرفتن فضای تاسیسات است برخی از تخصص های پزشکی دارای دستگاه های مختص خود هستند که جایی نمایی آنها می تواند به شما در پارتیشن بندی مناسب مطب کمک کند بخش مهم دیگر که گاهاً فراموش میشود توجه به دکوراسیون داخلی فضای مطب شماست سیرکولاسیون و نمای کلیه پارتیشن در نمای داخلی مطب شما تاثیر مستقیمی خواهد داشت بنابراین نوعی از پارتیشن را انتخاب کنید که محیط شما را باز تر و بزرگتر نشان دهد برای دریافت مشاوره بیشتر در نسخه پارتیشن بندی فضای مطب خود کافیست با نام معمار در تماس باشید. برای لابی مطب انواع هالوژن ها سقفی و یا لامپ های آویز مناسب است. انتخاب رنگ دندان برای انواع کامپوزیتها و چینیها در این شرایط و در این نور آسانتر و صحیحتر است. در طراحی داخلی، اصطلاح روانشناسی رنگ اغلب طبق پیشنهاد وان واگنر مبنی بر تمایل به اشاره به حوزه تأثیر، شناخت و عکس­العمل­هاي محیطی و همنشینی رنگ­هاي خاص با عنوان روانشناسی تاثیرات رنگ یاد می­شود.

از آن جایی که در معاینات دندان پزشکی فرد باید ساعت ها به سقف خیره شود، که این به نظر خوشایند نمی آید و حتی ممکن است خسته کننده نیز باشد. با توجه به این که رنگ نارنجی به مانند دو رنگ قرمز و زرد خاصیت انژی فراوان دارد، اما مانند این دو رنگ نیز جزء دسته رنگ های پرتنش می باشد که استفاده از آن ها در طراحی داخلی مطب روانشناسی توصیه نمی شود. فضایی که میتوان گفت افراد مدت زمانی را در آن سپری میکنند. برای طراحی این مطب ما باید جای نشینی ابزارهای مختلف مبلمان و همینطور اتاق ها و کاربرد آنها را در نظر داشته باشیم ابتدا درگیر تاسیسات می شویم؛ زیرا دندانپزشکی نیاز به تجهیزات برق گاز و آب همزمان در یک دستگاه یونیت تخصصی دارد .

طراحی داخلی مطب مدرن

2.برای منشی مطب که مسؤولیت پذیرش بیماران و بایگانی پروندهها را بر عهده دارد نیز باید فضای مناسبی در نظر گرفته شود. بیمار باید وسایلش را با خیال راحت، در محل مناسب قرار دهد و سپس، آمادۀ انجام کارهای مربوط به زیبایی شود. یکی از مهمترین عامل های کاربردی تر بودن محیط پذیرش در مطب استفاده از کانتر مناسب است. خیلی از افرادی که دارای مطب های اجاره ای هستند این موضوع را به خوبی درک می کنند زیرا با توجه به فضایی که اجاره می کنند مبلمان تهیه کرده و اگر فضای آنها از نظر متراژ خیلی تغییر کند مجبور به تعویض مبلمان میشود و این تجهیزات در مطب بسیار نقش تعیین کننده ای را بازی می کند خیلی از مانور های ما برای دکوراسیون داخلی بر روی سطوحی مانند دیوار کف و سقف انجام می شود دیوارها به خصوص تعیین کننده اصلی فضای مطب شما هستند که ممکن است توسط بهترین و سریال ها کار شده اما به دلیل وفور مبلمان و تجهیزات در مطب پشت آن ها پنهان شود.

طراحی داخلی مطب روانپزشکی

در حالیکه در تمامی نکاتی که درباره اصول طراحی کلینیک پزشکی به انتظارات و احساس راحتی مراجعه کنندگان توجه شد، نباد راحتی کارکنان را طراحي داخلي كلينيك دندانپزشكي نادیده گرفت. تاکنون به این مسأله فکر کردهاید که یک مطب دندانپزشکی استاندارد باید دارای چه فضاهایی باشد یا به عبارت دیگر شما باید چه اتاقهایی را در مطبتان در نظر بگیرید. البته در قسمت هایی هم می توانیم از رنگ های تیز تری استفاده کنیم. با توجه به مراجعین متعدد مراکز زیبایی، بهتر است که در قسمت پذیرش، جای دو نفر را تعبیه کنیم. همچنین علاوه بر آن این رضایت خود باعث می شود، که فرد در صورت داشتن بیماری مجدد دوباره به همان مطب و یا کلینیک بازگردد، و یا آن را به دوستان و آشنایان خود معرفی کند. همه ما میدانیم که هر پزشک متخصص خاص خودش را دارد و با توجه به این تخصص نیازمند فضاهای غذاهای خاص برای درمان بیماران است در واقع ما با پارتیشن بندی در مطب توانیم به پزشک در تشخیص بهتر بیماری کمک کرده و هر آنچه که از نظر کاربری به تبع آن احتیاج دارد را در اختیار او قرار میدهیم بنابراین اگر شما هم از دوستان گرامی کارت درمان هستید و نیاز به طراحی داخلی و پارتیشن بندی در مطب خود داری یک سری نکات اولیه را حتماً باید در نظر بگیرید ابتدا اینکه با توجه به روند کاری خودتون فضا را جدا کنیم و فضاهای مهم تر در انتهای مطب و قسمتی که مراجعین با آن در تماس هستند رو در فضای انتظار قرار دهیم.

طراحی داخلی مطب فیزیوتراپی

هر کدام از این تخصص ها شرایط خواص خود را برای طراحی داخلی نیاز دارند به طور مثال در هر کدام دستگاه های متفاوتی وجود دارد و یا ممکن است اتاق هایی با کاربری های متفاوت به فضا اضافه شده تا یک مطب مجهز برای یک تخصص در اختیار پزشک متخصص قرار بگیرد. همچنین تا حد الامکان سعی شود در اتاق ویزیت پنجره به کار برده شود. در این مقاله سعی کردیم تا مهمترین نکات برای داشتن یک دیزاین عالی را با شما در میان بگذاریم. نکته ی مهم دیگری که در استفاده از میز و صندلی و مبلمان نیز باید به آن توجه کرد، این است که استفاده ازمیز رایانه و خود رایانه و وسایل و تجهیزات الکترونیکی باعث می شود، کیفیت ارتباط بین پزشک و بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و از آن بکاهد. 5- یک نکته ظریف در طراحی مطب و کلینیک این است که در سالن های انتظار فضایی به قفسه و یا کتابخانه ایی کوچک اختصاص داده شود، تا افرادی که در سالن انتظار قرار دارند، با مطالعه زمان خود را سپری کنند.