همه چیز درباره ابزار پنوماتیک بادی و علم پنوماتیک سازوکار | kasrasaran

کمپرسور وظیفه ی فشرده کردن هوایی را که از محیط اطراف مکش می کند برعهده دارد. این هوای فشرده شده درون مخزن دارای فشار بالایی است؛ در نتیجه زمانی که شیر تخلیه باز می شود این هوای فشرده با فشار بالا درون لوله ها و شیلنگ ها که از قبل طراحی و نصب شده جاری می گردد. پس از رسیدن هوای فشرده به شیر ها نیاز است که سیال را تمیز و عاری از رطوبت و آلودگی کنیم و اگر نیاز است مقداری آن را چرب کنیم تا به تجهیزات متحرک آسیبی نرسد. پیش از تصفیه هوای فشرده و تنظیم فشار، سیال وارد شیر پنوماتیکی می شود که این شیر ها تعیین کننده جهت و سرعت و میزان عبور جریان هوا هستند. در نهایت نیز هوای فشرده وارد عملگر پنوماتیکی شده و پس از از انجام کار، از طریق اگزاست و یا خروجی دوباره وارد هوای آزاد و فضای باز می شود. برای اینکه بتوان نیرو را در لوله ها به حرکت درآورد از شیرها استفاده می‌شود.

  • گستره کاربرد نیوماتیک روز به روز بیشتر شده و علاوه بر صنعت در پزشکی رباتیک و حتی امور رفاهی هم در حال استفاده می شود.
  • پنوماتيک یا نيوماتيک از کلمه يوناني به معنی نفس و هوا گرفته شده به طور مختصر پنوماتيک عبارت است از استفاده ازهواي فشرده براي ايجاد نيروی مکانيکی است .
  • در نظر داشته باشید که گاهی صدای فوق تا حدی زیاد است که شبیه به انفجار است.
  • عناصر کنترلی مکمل عمل کننده می‌باشد که هوای فشرده مورد نیاز جهت به حرکت درآوردن عمل کننده ها را به آنها منتقل می‌کنند.

در این تراندیوسرها از سرعت حرکت یک عامل حس کننده (Sensing Element) استفاده می شود که سرعت این عامل حس کننده متناسب با دبی حجمی سیال خواهد بود. این خواص سبب کمترین آسیب به شیر می شود در نتیجه باعث عدم محدودیت در جریان میشود. از آچار جغجغه بادی برای بستن و باز کردن انواع پیچ و مهره‌هایی که دسترسی به آن دشوار است، استفاده می‌شود. آچار جغجغه بادی معمولا از فلز ساخته شده و دسته‌ای بلند ضامن‌دار به همراه جای بکس دارد.

همه چیز درباره ابزار پنوماتیک بادی و علم پنوماتیک سازوکار | kasrasaran

وجود رطوبت، آلودگی ها و روغن های اضافی موجود در سیستم می تواند باعث فرسایش و ایجاد رسوب اجزاء داخلی قطعات پنوماتیکی شود. همچنین در هنگام به وجود آمدن نشتی، این آلودگی ها می توانند از سیستم خارج شوند. این موضوع می تواند در صنایعی نظیر صنایع غذایی، دارویی یا شیمیایی باعث آلودگی محصولات شود.

سیلندر پنوماتیکی یا عناصر قدرت

سیستم پنوماتیک از طریق تبدیل نیرو به انرژی پتانسیل کار می سایت کلیک کنید کند. این انرژی پتانسیل با عمل محرک یا سیلندر به انرژی جنبشی تبدیل می شود. به طوری که با فرمان‌های مختلف و سایزهای مختلفی که دارند می‌توانند به‌طور اتوماتیک انواع عملگرهای پنوماتیک را کنترل کنند. کنترل در اینجا به معنای به دوران درآوردن جک چرخشی یا به معنای باز و بسته کردن جک پنوماتیک می‌باشد. کوچکترین آسیبی باعث می‌شود تا سایر قطعات درگیر با سیلندر نیز تحت تاثیر قرار گرفته و راندمان کل سیستم را کاهش دهند.

سیلندرهای ضربه ای

علاوه بر آن با توجه به خصوصیاتی مانند دمای عملیاتی، از مواد اولیه خاصی در تولید آن ها استفاده می شود. پنوماتيک یا نيوماتيک از کلمه يوناني به معنی نفس و هوا گرفته شده به طور مختصر پنوماتيک عبارت است از استفاده ازهواي فشرده براي ايجاد نيروی مکانيکی است . برای مطالعه بیشتر در مورد وجه تا وجه پینچ ولو ها به این مقاله مراجعه شود. ابتدا هوا دریافت، فشرده و نگه داری می شود و
سپس توسط مدار به عملگر ها می رسد تا عمل حرکت دادن، نگه داری و … انجام شود. کلمه پنوماتیک (Pneumatic) که گاها بین مهندسین مکانیک به نیوماتیک نیز معروف است، به معنی استفاده از هوا می باشد.

کدام خط تولید